top of page

Varning för oseriösa elhandelsföretag

  • Grästorp Energi
  • 23 feb. 2016
  • 1 min läsning

Nedanstående text är hämtad från bloggen på Elmarknadsinspektionens hemsida . (http://www.ei.se/sv/elpriskollen1/blogg/arkiv/2016/2/varning-for-oseriosa-elhandelsforetag)


Den senaste tiden har både Energimarknadsbyrån och Konsumentverket fått klagomål mot elhandelsföretag som utan att ha ett giltigt avtal skickar fakturor på saker de inte har rätt att ta betalt för. Enligt klagomålen följs inte heller ångerrättsreglerna.


Det gäller bland annat krav på kostnader för kommunikation med konsumenten trots att denne inte blivit kund hos företaget.  Det gäller även krav på förskottsbetalning av el, trots att det är olagligt.


Enligt klagomålen vägrar företaget även konsumenter att ångra eventuella avtal, trots att det finns lagregler om 14 dagars ångerrätt.


Om du får ett krav från ett företag du inte känner till att du är kund hos bör du bestrida kravet.


Det är företaget som har bevisbördan för att det finns ett avtal mellan dig och företaget.

Du kan kontakta ditt elnätsföretag för att höra efter om ett byte av elhandelsföretag anmälts till dem. Om ett byte anmälts trots att du inte begärt det bör du även kontakta ditt nuvarande elhandelsföretag.




Bookmark the permalink.

 
 
 

Senaste inlägg

Visa alla
Våra elnätstariffer för 2026

Nu har vi uppdaterat hemsidan med de nya elnätstarifferna för 2026. Jämfört med 2025 års tariffer är det en generell höjning med 5%. För en villakund med 16 A huvudsäkring och 15.000 kWh i årsförbrukn

 
 
 
Utbildning 26-27/11 2025

Onsdag 26 november och torsdag 27 november håller kontoret stänget p.g.a. utbildning. Vid akuta fel på elleveransen så kontakta jourhavande montör på telefon 070-3281394.

 
 
 

Kommentarer


bottom of page