top of page

Se upp för bluffsamtal!

Grästorp Energi
2 dec. 2016
1 min läsning

Vi har blivit uppmärksammade på att det i dagarna varit några av några av vår kunder som fått erbjudande per telefon om upp till 1.000 kr lägre nätavgift. Då det överhuvudtaget inte inte ens är möjligt att byta elnät med mindre än att man byter bostadsort, så uppenbarar sig lögnen redan där.

Den som ringer gör det från ett 040-nummer, säger sig representera ett stort och känt elbolag, och utlovar alltså lägre nätavgift, det enda kunden behöver göra är att lämna ut sitt anl.id (735999…..) och omr id. så skall personen i fråga ordna resten.

Vi vill å det bestämdaste uppmana våra kunder att aldrig lämna ut några uppgifter per telefon. Begär då hellre att få hem papper via post/mejl för att i lugn och ro kontrollera ett eventuellt erbjudande. Har ni råkat ut för liknande samtal, vänligen kontakta oss så vi kan kontrollera så att inget otillbörligt händer med ert abonnemang.


Bookmark the permalink.

 
 
 

Senaste inlägg

Visa alla
Strömavbrott måndag 10 augusti

Vi har för närvarande ett större avbrott i sydöstra delen av vårt nätområde. Felsökning pågår, och vi hoppas att problemet är åtgärdat inom kort.

 
 
 
Felaktigt rörligt månadspris juni

För kunder med rörligt månadspris så har det dessvärre blivit fel på fakturan som avser juni månads förbrukning. Spotpriset som har fakturerats är 60 öre per kWh (exkl. moms) medan det korrekta spotpr

 
 
 
Se upp 2!

Vi har fått samtal från en kund som säger sig blivit uppringd av någon som utger att representera Grästorp Energi, och att kunden i fråga har rätt till återbetalning av pengar. Det enda kunden behöver

 
 
 

Kommentarer


bottom of page