top of page

Oseriös marknadsföring - igen!

Grästorp Energi
21 okt. 2020
1 min läsning

Jaha, då är det dags igen. Att varna för oseriös marknadsföring vill säga. Det är bara en dryg vecka sedan sist.

Uppmärksamma kunder meddelat oss att ett företag som säger sig heta Elia Energy har kontaktat dem och påstått att de ringer på uppdrag av Grästorp Energi. Budskapet är inte att teckna elavtal, nejdå, det skulle vara dem fjärran, utan det är ett avtalsvillkor som har ändrats och som de denna gång vill informera om.

Vi vill, med en grävlings envishet, understryka att vi inte har gett vare sig detta eller något annat företag uppdraget att kontakta våra kunder.

Vi har försökt kontakta företaget men föga förvånande så finns det ingen som svarar på det angivna numret. Försök att kontakta företagets vd har gett lika klent resultat.

Ett stort tack till er som gjort uppmärksamma på vad som pågår.

 
 
 

Senaste inlägg

Visa alla
Strömavbrott måndag 10 augusti

Vi har för närvarande ett större avbrott i sydöstra delen av vårt nätområde. Felsökning pågår, och vi hoppas att problemet är åtgärdat inom kort.

 
 
 
Felaktigt rörligt månadspris juni

För kunder med rörligt månadspris så har det dessvärre blivit fel på fakturan som avser juni månads förbrukning. Spotpriset som har fakturerats är 60 öre per kWh (exkl. moms) medan det korrekta spotpr

 
 
 
Se upp 2!

Vi har fått samtal från en kund som säger sig blivit uppringd av någon som utger att representera Grästorp Energi, och att kunden i fråga har rätt till återbetalning av pengar. Det enda kunden behöver

 
 
 

Kommentarer


bottom of page