top of page

Ny, höjd energiskatt från 1 juli 2017

  • Grästorp Energi
  • 2 juni 2017
  • 1 min läsning

All elanvändning i Sverige är skattepliktig. Den energiskatt som företag betalar beror dels på vilken typ av verksamhet företaget bedriver, dels var verksamheten bedrivs. Privatpersoner på vissa orter är berättigade till ett norrskatteavdrag.


Som en del i Energiöverenskommelsen har Riksdagen beslutat att höja energiskatten för el till hushåll och tjänsteföretag med 3,75 öre/kWh (3 öre/kWh exklusive moms) per 1 juli 2017.


Bookmark the permalink.

 
 
 

Senaste inlägg

Visa alla
Strömavbrott måndag 10 augusti

Vi har för närvarande ett större avbrott i sydöstra delen av vårt nätområde. Felsökning pågår, och vi hoppas att problemet är åtgärdat inom kort.

 
 
 
Felaktigt rörligt månadspris juni

För kunder med rörligt månadspris så har det dessvärre blivit fel på fakturan som avser juni månads förbrukning. Spotpriset som har fakturerats är 60 öre per kWh (exkl. moms) medan det korrekta spotpr

 
 
 
Se upp 2!

Vi har fått samtal från en kund som säger sig blivit uppringd av någon som utger att representera Grästorp Energi, och att kunden i fråga har rätt till återbetalning av pengar. Det enda kunden behöver

 
 
 

Kommentarer


bottom of page